Kontakt

Använd våra olika kontaktmöjligheter

Om du har frågor eller vill nå din ansvariga kontaktperson kan du kontakta oss på något av följande sätt. Skicka ett e-mail, ring oss eller använd vårt kontaktformulär. Vi ser fram emot att höra från dig!

Nedan hittar du kontaktinfon för våra olika avdelningar:

Snabb tillgång till order, offert eller teknisk support.
Er kontakt vid frågor gällande beställningar, leveranser, offerter, val av tillbehör, teknisk support, expertrådgivning m.m. Våra medarbetare är tillgängliga helgfria vardagar mellan kl. 08:00 - 16:00.

Telefon: 0431-44 26 00
e-post: Inside Sales & Support
 

Inside Sales & Support Manager 
Mirko Niedbalski
Telefon: +46 431 44 26 33
E-post: niedbalski.m@rittal.se

Anders Brorsson
Local key account & Local Expert Enclosure (inkapsling)
Telefon: +46 431 44 26 14
E-post: brorsson.a@rittal.se

Anncharlott Ek
Customer Master Data & Key user Webshop
Telefon: +46 431 44 26 72
E-post: ek.a@rittal.se

Cecilia Andersson
Inside Sales & Support
Telefon: +46 431 44 26 63
E-post: andersson.c@rittal.se

David Oberländer
Inside Sales & Support
Telefon: + 46 43 144 26 02
E-post: oberlaender.d@rittal.se

Dennis Francek
Local Expert IT
Telefon: +46 431 44 26 95
E-post: francek.d@rittal.se

Pernilla Fredin Sutinen
Inside Sales & Support
Telefon: +46 431 44 26 03
E-post: fredin.p@rittal.se

Stefan Rosenström
Inside Sales & Support
Telefon: +46 43 144 26 59
E-post: rosenstrom.s@rittal.se

Tim Nilsson
Inside sales & Local Expert Clima (Klimatisering)
Telefon: + 46 431 44 26 01
E-post: nilsson.t@rittal.se

 

Vägledning inom projekt i komplexa affärer. 
Er kontakt gällande komplexa affärer och projekt inom IT-infrastruktur, säker strömförsörjning för industri och IT, Telekom, väg/tunnel infrastruktur.

Scandinavian Manager Pre-sales & projects
Henrik Rosenström
Telefon: +46 431 44 26 88
E-post: rosenstrom.h@rittal.se

Björn Sjödin
Pre-sales & Projects Power Distribution Industry Sweden
Telefon: +46 431 44 26 56
E-post: sjodin.b@rittal.se

Jesper Carlsson
Pre-sales & Projects - IT solutions Sweden
Telefon: +46 431 44 26 84
E-post: carlsson.j@rittal.se

Jonas Grimberg
Pre-sales & Projects - Power solutions Sweden
Telefon: +46 431 44 26 80
E-post: grimberg.j@rittal.se

Sebastian Stjernqvist
Pre-sales & Projects - IT solutions Sweden
Telefon: +46 431 44 26 57
E-post: stjernqvist.s@rittal.se

Selma Secerovic
Pre-sales & projects Telecom solutions
Telefon: +46 431 44 26 96
E-post: secerovic.s@rittal.se

Trond Holter
Pre-sales & Projects - IT solutions Norway
Telefon: +47 907 21 334
E-post: holter.t@rittal.no

 

Våra säljare hjälper att hitta rätt lösning!
Här finner ni er säljare inom Industriautomation utifrån geografiskt område samt kontaktuppgifter till vår marketingavdelning.

Försäljningschef Industri
Fredrik Petersson
Telefon: +46 70 991 34 16
E-post: petersson.f@rittal.se

Anna Hansson
Marketing Communication
Telefon: +46 431 44 26 17
E-post: hansson.a@rittal.se

Axel Adolfsson
Regionsäljare Öst & Norrland
Telefon: +46 70 826 34 28
E-post: adolfsson.a@rittal.se

Daniel Ranfors
Channel Manager
Telefon: +46 72 964 22 70
E-post: ranfors.d@rittal.se

Johan Kensmar
Regionsäljare Syd
Telefon: +46 73 430 81 74
E-post: kensmar.j@rittal.se

Johan Palmgren
KAM Utomhusskåp/Telecom & Regionsäljare Stockholm
Telefon: +46 70 341 45 40
E-post: palmgren.j@rittal.se

Mikael Blansch
Regionsäljare Småland
Telefon: +46 72 352 27 77
E-post: blansch.m@rittal.se

Per-Olof Aldeborn
Regionsäljare Halland, Västergötland & Småland
Telefon: +46 73 153 14 98
E-post: aldeborn.p@rittal.se

Peter Ohlsson
Regionsäljare Väst
Telefon: +46 72 963 66 60
E-post: ohlsson.pe@rittal.se

 

Våra säljare hjälper att hitta rätt lösning!
Här finner ni er säljare inom IT-infrastruktur utifrån geografiskt område.

Scandinavian Sales Manager IT Solutions
Mats Thörne
Telefon: +46 72 385 18 35
E-post: thorne.m@rittal.se

Anne Cathrine Edstrøm
Sales Manager IT Solutions Norway
Telefon: +47 465 57 720
E-post: edstrom.ac@rittal.no

Lennart Andersson
System Sales IT Solutions Sweden
Telefon: +46 70 623 70 20
E-post: andersson.l@rittal.se

Michael Hultgren
Area Sales Manager IT Solution Sweden
Telefon: +46 766 43 37 83
E-post: hultgren.m@rittal.se

 

Kontaktinformation till våra produktexperter.

Head of Product Management Scandinavia
Håkan Persson
Telefon: +46 703 41 40 46
E-post: persson.h@rittal.se

Christer Ringvall
Scandinavian Product Manager IT
Telefon: +46 431 44 26 26
E-post: ringvall.c@rittal.se

Göran Bjelk
Scandinavian Product Manager Climate Control
Telefon: +46 43 144 26 74
E-post: bjelk.g@rittal.se

Jonas Dahlén
Scandinavian Product Manager Energy & Power Solution
Telefon: +46 73 620 64 09
E-post: dahlen.j@rittal.se

Tomas Nordström
Scandinavian Product Manager Enclosures, RAS & Value Chain
Telefon: +46 72 881 31 90
E-post: nordstroem.t@rittal.se

 

Kontaktinformation gällande serviceärende i skandinavien.

Yvonne Ekholm
Telefon: 0431-44 26 46
e-post: ekholm.y@rittal.se

Kontaktinformation till logistik, inköp, versktad, lager, IT, kvalitet, HR och finance.

Operation
Kent Frennesson
Operation Director 
Telefon: +46 768 22 92 91
E-post: frennesson.k@rittal.se
Verkstad/Lager
Martin Christiansen
Production Manager
Telefon: +46 431 44 26 76
E-post: christiansen.m@rittal.se
Inköp
Peter Ferm
Purchase Manager
Telefon: +46 72 385 18 36
E-post: ferm.p@rittal.se
Finance
Henrik Björkman
Finance Director
Telefon: +46 76 641 64 29
E-post: bjorkman.h@rittal.se
IT
Marcus Wendel
IT Manager Nordic
Telefon: +46 431 44 26 27
E-post: wendel.m@rittal.se
QM
Anette Ramstig
Quality Scandinavian
Telefon: +46 76 854 67 28
E-post: ramstig.a@rittal.se

Ledningsgrupp för Rittal i skandinavien.

Fredrik Wåhlstrand
Managing Director
Head of Scandinavian Cluster
E-post: wahlstrand.f@rittal.se

Henrik Björkman
Finance Director
Telefon: +46 76 641 64 29
E-post: bjorkman.h@rittal.se

Kent Frennesson
Operation Director
Telefon: +46 768 22 92 91
E-post: frennesson.k@rittal.se

Om du har några frågor eller inte vet vem som är ansvarig kontaktperson för ditt distrikt, kan du använda nedan kontaktschema. Vi ser fram emot att hjälpa dig!

Fyll i dina uppgifter.
Företag
Efternamn
Förnamn
Gatuadress
Postnummer
Ort
E-post
Telefonnummer
Meddelande